Psychology Dept. Ph.D. Graduates

1923
Llewellyn T. Spencer
Ole N. Deweerdt
1924
Carl N. Rexroad
1925
Millicent Pond
1927
Donald K. Adams
Ernest M. Ligon
1928
Albert B. Crawford
Carleton F. Scofield
Chauncey M. Louttit
1929
Elizabeth E. Lord
John M. McGinnis
Junius F. Brown
Louis H. Cohen
Ruth W. Washburn
Thomas W. Cook
1930
Ernest R. Hilgard
Helen Peak
I. Huang
Panchanan Mitra
Samuel Youchelson
1931
Amos C. Anderson
Burton M. Castner
Helen M. Richardson
Mildred Mitchell
1932
Arthur W. Melton
Donald G. Marquis
Robert R. Sears
Robert S. Sackett
1933
James H. Elder
Josephine R. Hilgard
Kenneth W. Spence
Stanley B. Lindley
Walter C. Shipley
1934
Harold C. Taylor
Kovoor T. Behanan
Lewis B. Ward
Milton C. Forster
Robert T. Ross
Samuel P. Hayes, Jr.
St. Clair A. Switzer
1935
George K. Bennett
Lillian S. Wolfe
Louise R. Witmer
Neal E. Miller
S.D. Shirley Spragg
Steuart H. Britt
1936
Carl I. Hovland
Eliot H. Rodnick
James M. Porter, Jr.
Louise B. Ames
Pearl F. Gridley
1937
Adella C. Youtz
Anthony J. Mitrano
Bruce M. Fisher
Frances C. Cutujian
Jean McQueen Irwin
John L. Finan
John T. Cowles
John W. McGarvey
Richard E.P. Youtz
1938
B. Richard Bugelski
Carla Swan
Eleanor Jack Gibson
1939
Austin H. Riesen
Douglas G. Ellson
Elsa M. Siipola
F. Milford Fletcher, Jr.
Glen L. Heathers
Helen Nowlis
Irvin L. Child
James S. Calvin
Joseph Miller
Pauline S. Sears
Vincent Nowlis
1940
Judson S. Brown
Louise B. Heathers
Marshall R. Jones
Robert B. Malmo
Stanley B. Williams
1941
Chester J. Hill, Jr.
David D. McClelland
Jane S. Birge
1942
C. Theodore Perin
Elizabeth G. French
Frances K. Graham
William O. Jenkins
1943
Alphonse R.E. Chapanis
Alvin M. Liberman
1945
C. Daly King
Charles E. Osgood
William D. Orbison
1946
Fred D. Sheffield
Isabelle Y. Liberman
William J. Arnold
1947
Burton R. Fisher
Gladys E. Barry
Glen A. Holland
Joseph H. Grosslight
Robert B. Miller
Virginia W. Voeks
1948
Alvin J. North
Angela Folsom Quadfasal
Charles B. Woodbury
Douglas H. Lawrence
Douglas W. Bray
George F. Mahl
Gerome S. Kornreich
Gordon T. Gwinn
Homer G. Wood
John M. Von Felsinger
Virginia F. Sheffield
1949
Arthur Gladstone
Edith S. Lisansky-Gomberg
Ethelyn H. Klatskin
Florence L. Shumer
Harry Yamaguchi
John L. Conger, Jr.
Josephine Blum
Paul H. Mussen
Raymond H. Burros
Rev. Joseph G. Keegan
Richard O. Rouse
Robert A. Blum
Walter C. Stanley
1950
Benjamin F. Auld
Francis M. Moriarty
Myrtle M. Astrachan
Patricia Pittluck
Thornton B. Roby
1951
Bennett B. Murdock, Jr.
Edna L. Kaufman
Hardy C. Wilcoxon
Herbert C. Kelman
Irma J. Miller-Janoff
Marion H. Baum
Martin Kohn
Mohamed O. Nagaty
Russell A. Clark
Seymour B. Feshbach
1952
Charles R. Porter
Gerald S. Lesser
Harriet B. Linton
Walter Weiss
William Kessen
1953
Alan O. Ross
Daniel E. Berlyne
George Mandler
Ian K. Waterhouse
Kenneth H. Kurtz
Robert F. Grose
1954
Allan F. Mirsky
Byron A. Campbell
Charles M. Rogers
Clark J. Bailey
Edward M. Gordon
Gerald Weiner
J. Jepson Wulff
Jerome Kagan
Richard P. Runyon
William J. McGuire
1955
Alan P. Towbin
Anna Muhlbauer-Antonovsky
Bert T. King
Edward J. Murray
Elaine G. Bell
Eva R. Laskin
Harry Bender
Janet L. Brown
John Antoinetti
Martha Wilson
Roger N. Shepard
Rosalind L. Feierabend
1956
Arlo Myers
David Freides
Gerald Stechler
Gordon E. Rader
Lloyd N. Morrisett
Lyman W. Porter
Marvin Schwartz
Mitchell M. Berkun
Robert J. Drechsler
Sherman Tatz
Warren W. Roberts
1957
Allan C. Goldstein
Dean G. Pruitt
Edmund D. Lowney
Enid H. Campbell
Herbert Barry
Hugh E. Cahill
John L. Doris
1958
Donald D. Jensen
Eileen M. Beier
George C. Rosenwald
James E. Dittes
Robert F. Weiss
1959
Caroline Hoffberg
Cynthia Fox Dember
Doris Kraeling
Eileen B. Karsh-Collins
Gordon H. Bower
Harry Fowler, Jr.
Paul C. Berry
Philip G. Zimbardo
Richard R. Waite
Ronald S. Wilson
1960
Britton K. Ruebush
David R. Williams
Derek P. Hendry
Donald Novin
Earl B. Hunt
Franklin Nelson
James C. Beck
Richard E. Whalen
Ronald Rabedeau
Thomas F. Storm
Timothy C. Brock
1961
Estelle S. Singer
Jacob M. Rabbie
Joanna P. Williams
Joel Allison
Louise S. Hendry
Marvin Wasman
Nariyuki Agarie
Phillis A. Katz
Roger C. Porr
Sebastian P. Grossman
Vello Sermat
1962
Arlene S. Skolnick
Bernice L. Rosman
Cynthia Wild
David O. Sears
Franklin B. Krasne
Henry H. Wells, III
James M. Dabbs
James Truett Allison
Jonathan L. Freedman
Maurice D. Egger
Shelden Feldman
Sumiko Iwao
1963
Albert S. Bregman
Charles S. Feldstone
Clifford H. Block
David L. Watson
Gaylord D. Ellison
Irma S. Ember
James W. Barnard
Robert Fromer
Robert N. Leaton
Ronald R. Hutchinson
Sara Lee M. Futterman
1964
David L. Singer
Edgar E. Coons
Frank A. Rubenfeld
J. Barnard Gilmore
Maurice E. Hershenson
Patricia A. Niles
Paul E. Schulze
1965
Abraham I. Felipe
Alan C. Elms
Alan R. Feirstein
Albert J. Kastl
Arnold J. Sameroff
Betty Jo McGrade
Elliot Turiel
Frances Kaplan
George Wolf
Harry F. Gollob
Leon Mann
Margaret C. Steward
Nijole Kudirka
Philip K. Oltman
1966
Charles R. Gallistel
Cynthia P. Turnure
David A. Balla
Edward S. Stricker
James C. Miller
James E. Turnure
James R. Green, Jr.
Jay A. Trowill
Joan C. Berlin
Linda S. Siegel
Louis S. Dickstein
Lowell W. Cooper
Mina Zemach
Paul L. Wachtel
Philip H. Salapatek
Robert L. Helmreich
Robert R. Pagano
Robert T. Brown
Shepard Siegel
Susan Harter
Thomas W. Hall
1967
Alfredo Carmona
Bruce L. Baker
Carl C. Chi
David B. Adams
Dennis L. Cherlin
Douglas S. Derrer
Earl Thomas
Edward Zamble
Eric A. Stone
Fahima Ragaa A. Mazen
Jay M. Weiss
John Chimienti
Neil D. Kornzweig
Warren O. Wickelgren
1968
Ali Banuazizi
Barbara Sanders
Bruce L. Brown
Charlotte R. Gilson
Claire Q. Morse
David E. Kanouse
Donald M. Quinlan
Eli Osman
Elizabeth M. Fox
Gilbert Freitag
Karl Haberlandt
Lynn W. Wickelgren
Michael S. Pallak
Paul M. Quinlan
Steven A. Hillyard
1969
A. Robert Sherman
Andrew I. Schwebel
Carol L. Lassen
Catherine Ware
Edwin Susskind
Greta Fein
Joseph Lopiccolo
Keith Nelson
Lynn K. Brown
Marilynne J. Adler
Matthew Erdelyi
Page Westcott
Roslyn Weiner
William A. Leaf
1970
Anne McIntyre
Gordon Bear
James C. Jones
Leslie A. McArthur-Zebrowitz
Mark P. Zanna
Michael Davis
Peter D. Spear
Rae Jeanne Kier
Sue A. Quinlan
Thomas R. Shultz
1971
David F. Preusser
Elizabeth M. Meid
Geoffrey H. Nowlis
Gerald R. Salancik
Lynn Eldridge
Maria De Los Angeles Saavedra
Mark R. Lepper
Martha C. Hillyard
Michael Storms
1972
A. Verne McArthur
Brian P.V. Sarata
Carol S. Dweck
Cary L. Cherniss
Charles A. Buchwald
John H. Flowers
K. Allison Clarke-Stewart
Sharon B. Gurwitz
Shelley E. Taylor
Steven Reiss
Thomas L. Morrison
Vicki P. Raeburn
1973
Arthur D. Smith
Barbara R. Inselman-Temkin
Barry F. Cook
Chao-Ming Cheng
Charles C. Wood
G. Craig Caputo
Gary L. Felfoldy
George H. Davis
Henry L. Roediger
James E. Cutting
Jeanne M. Marecek
Joan F. Lorden
Joseph R. D'Afflitti
Julian J. Edney
Les R. Greene
Linda M. Ludwig
Patricia A. Legant
Philip G. Rourke
Reid Hastie
Rhona S. Weinstein
Richard A. Howenstine
Robert E. Kraut
Robert K. Gifford
William L. Mulligan
1974
Charles L. Zimmer-Hart
Deborah P. Waber
Donald C. Heth
Ellen Jane Langer
George O. Klemp
James R. Pomerantz
Jane E. Platt
Marc H. Bornstein
Margaret E. Beyer
Marion K. Salomon
Patrick T.H. O'Neill
Philip B. Rosenthal
Robert L. Leahy
1975
Anthony F. Campagna
Carla S. Nowell
David H. Kutner
Donald R. Rightmer
J. William Whitlow
James A. Antognini
James C. Bartlett
James H. Neely
John R. Weisz
Jon T.Saunders
Joseph Psotka
Leland C. Wilkinson
Lonn A. Wolf
Marcia S. Halperin
Murdo M. Dowds
Patricia J. Fountain
Peter R. Mates-Druian
Robert C. Mathews
Robert E. Steele
Samuel S. Snyder
Susan A. Arbeit
Vivian C. Nash
William B. Goodwin
William C. Wilkinson
1976
Charles A. Opsahl
David M. Barrett
Donna Sutliff Ruth
Frederick M. Rothbaum
George D. Bishop
Helen E. Benedict
Jennie Z. Rothschild
Kenneth David Schultz
Leslie A. Rescorla
Michael E. Lamb
Michael F. Hoyt
Peter C. Holland
Robert A. Horwitz
Roger D. Fallot
Ross C. Rizley
Thomas E. Brown
William F. Yellig
William N. Kuhlman
William S. Terry
1977
Anthony N. Van Den Pol
Barbara A. Rosenberg
Deborah J. Stipek
Deborah K. McLinn
George J. Huba, Jr.
Henry Abramovitch
Jeffrey D. Blum
John H. Riskind
John R. Goldin
Joshua S. Auerbach
Julian Jaynes
Kenneth S. Pope
Mark J. Blechner
Nancy C. Horn
Priscilla Ellis
Roslyn Milstein Meyer
Susan J. Frank
Timothy J. Singer
1978
Anne Robertson
Barry A. Farber
David T. Scott
Douglas A. Frye
Harvey D. Reed
James M. Vigorito
John M. Rosegrant
Lawrence B. Katz
Lonnie R. Sherrod
Marilyn M. Machlowitz
Maryrose Carew Coiner
Robert A. Zachary
Robert M. Milstein
Roger E. Tourangeau
Serena-Lynn Brown
Thomas N. Parks
1979
Bathsheva Rifkin
Forrest A. Haun
Harriet S. Westone
Harvey P. Weingarten
John R.H. Jackson
Martin J. Guyote
Phillip E. Tetlock
Steven H. Kaye
1980
Bruce W. Tedeschi
Charles F. Carroll
David R. Furrow
David R. Johnson
Diane C. Franklin
James E. Cox
Janice M. Gruendel
John M. Herrera
Jonathan Bloom-Feshbach
Larke Nahme Huang
Larue A. Washington
Marc M. Sebrechts
Marsha Levy-Warren
Nanette C. Auerhahn
Nelson H. Donegan
Paul E. Jose
Penn L. Pfautz
Peter Podgorny
Roni B. Tower
Sally Bloom-Feshbach
Suzanne Veilleux
William J. Wong-McCarthy
Willie J. Coleman
Winston E. Gooden
1981
Anna Miren B. Gonzalez
Ariel S. Levi
Deborah A. Phillips
Geoffrey L. Ahern
James S. Nairne
1982
Elizabeth S. Stone
Ira J. Roseman
Jeffrey T. Wack
John L. Aber III
Kathleen A. McCartney
Mia D. Yee
Michael K. Gardner
Paula J. Durlach
Rafael M. Diaz
S. Rex Ugorji
1983
Brian J. Reiser
Daniel A. Weinberger
Jean L. Kristeller
Lori C. Bohm
Lynn B. Spitzer
Mark D. Peters
Miriam D. London
Nancy Meyer Lustman
Scott P. Robertson
1984
Ana Marie Cauce
Maria I. Lasaga
Marjorie A. Speers
Mogens R. Jensen
Paul F. Crits-Christoph
Robert L. Greene
Steven H. Lewis
Susan E. Grajek
William F. Bowen
William H. Berman
1985
Anna L. Marsh
Eric W. Metchik
Mark S. Lipian
Morty Bernstein
Rena L. Repetti
Richard K. Wagner
Russell A. Eisenstat
William H. Polonsky
1986
Albert F. Smith
Amy E. Goldfarb
Amy L. Schwartz
Dennis A. Schorr
Edythe P. Bird
Ellen E. Pinderhughes
Jane A. Bybee
Joseph P. Allen
Kathryn D. Hewett
Mark B. Larew
Mark D. Litt
Michael D. Rabin
Peter Salovey
Therese A. Kosten
William J. Salter
1987
Anthony J. Cecala
Bernardo M. Ferdman
Colleen M. Seifert
Cynthia A. Berg
Dana S. Kay
Emily D. Cahan
Jefferson A. Singer
Lisa R. Silberstein
Mark R. Rosekind
Michael V. Barrios
Paula S. Derry
Richard A. Sussman
Susan A. Bers
Susan D. Clayton
William A. Kahn
1988
Betty Ann Ward
David H. Krauss
Diana B. Marr
Jacob A. Burack
Janice M. Hitchcock
John M. Leddo
Judith Primavera
Kathryn T. Young
Lenore A. Wilkinson
Lisa F. Gornick
Louise Spear
Margaret E. Turner
Olga Koutalidis
Sheldon J. Tetewsky
Steven D. Ness
Wendy Hoblitzelle
1989
David Rollock
Deborah A. Prentice
Deborah S. Stoller
Frank R. Schab
Jack L. Gallant
Janet E. Davidson
Kathleen M. Pike
Lawrence G. Rosenberg
Lucinda A. Dewitt
Lynn Cattanach
Mark A. Pitt
Molidawn D. Terrell
Robert S. Rist
1990
Danielle R. Reed
Joan R. Kaufman
Julie B. Sincoff
Lurline F. Devos
Martha S. Stretton
Peter S. Frensch
Sara G. Brown
Sunanda Luthar
1991
Adam K. Lehman
Bonnie C. Potts
Constance Dobbins Lehman
David G. Cook
George A. Bonanno
Harold E. Brown
Ian Neath
Kathleen R. Melia
Marguerite E. Malakoff
Robin L. Harwood
Susan G. Anderson
Terry B. Eicher
Tracy A. Karrer
Wendy M. Williams
William H. Ressler
1992
Aimee M. Surprenant
Alan J. Feingold
Allan B.I. Bernardo
Ann C. Miner
Bianca A. Martinez
Carol E. Cornell
David M. Bersoff
David W. Allbritton
Eun-Yeong Na
John C. Dolan
John Kolligian, Jr.
Leslie Shy Logan Eve
Michael L.H. Barnes
Michele A. Goyette-Ewing
Pamela K. Heard
Patricia Sivo Cole
Sandra Ann "Kelly" Avants
Wilma J. Ezekowitz
1993
Alexander J. Rothman
Amy B. Bronstone
Carrie E. Schaffer
Christopher K. Hsee
Michaela S. Kiernan
Mitchell H. Dickey
Ole J. "Frank" Damsgaard
Pauline Hopper Jordan
Philip D. Zelazo
Serge Campeau
Tammy M. Scott
Turhan Canli
Twila Z. Tardif
William A. Falls
William J. Sieber
1994
Allison R. Marks
Ann F. Garland
Anne E. Beall
C. Cybele Raver
Carmen G. Arroyo
Carolyn L. Turvey
Curtis D. Hardin
Joanna Batgos
Jonathan R. "Chip" Garfinkle
Judith G. Amsel
Lynn M. Larson
M. Suzanne Zeedyk
Marie C. Martin
Mark A. Stopfer
Michael L.H.S. Neale
Tibor P.A. Palfai
Todd I. Lubart
Yolanda Deyoung
1995
Alan R.S. Ashworth
Anne E. Moyer
Anne Marten Newman
Brenda P. Jones
Carol H. Doernberger Ripple
Eliot M. Brenner
Irene V. Blair
John T. Jost
Kent K. Fitzgerald
Marek C. Chawarski
Robert E. Haussmann
Tzu-ping Yu
Unjali A. Walsh
William G. Hayward
Zixiu Xiang
1996
David A. DeSteno
David A. Kalmar
Dori E. Goldfarb
Elena L. Grigorenko
Emily Borman Spurrell
Howard Eaton,1996, Jr.
Man Liu
Margaret J. Briggs-Gowan
Marlene B. Schwartz
Phyllis L. Koenig
Sandra J. Bishop
Susan L. Goldman
Younglim Lee
1997
Bena Brandwein Schwartz
Benjamin Johnson
Hasan G. Bahcekapili
Heidi E. Wenk
Mahzad Hojjat
Nilanjana Dasgupta
Nina P. Kogan
Patricia A. McGrane
Paul L. Marciano
Pepper C. Williams
Rachel Z. Chazan
Sara M. Banks
Susan E. Beren
Talia Ben-Zeev
1998
Adena B. Bargad
Amy L. Sussman
Andrew G. Adler
Anthony S. Raden
Christina B. Little
Craig S. Rosen
Isabel Gauthier
Jaihyun Park
Jean D.F. Turner
John M. Beggs
Jonathan C. Gewirtz
Lauren D. Applebaum
Lisa R. Cohen
Melissa B. Caldwell
Michael A. Friedman
Sertac F. Arman-Ates
1999
Betina Jean-Louis
Chloe A.D. Martin
Elissa S. Epel
Frances E. "Beth" Garrity-Rokous
Hugh T "Tad" Blair
John C. "Jack" Glaser
Jose Raul Perez-Lopez
Katharine K. Shobe
Kathryn M. Truax
Kenneth A. McNish
Laura R. Stroud
Marilyn Dabady
Stephen A. Fisher
Ying-wan Lam
2000
Adam K. Anderson
Aiden Gregg
Amy Blackmon
Ingrid Olson
James Monckton
Jennifer Pardo
Johanna Freedman
Katarzyna Chawarska
Kristi Lemm
Linda Rammler
Meghan Dunn
Michael Rodriguez
Michelle R. Brown
Pamela Loman
Shih-Ying Yang
Siri Carpenter
Tracy Banaszynski
Yuhong Jiang
2001
Christina Baker
Christopher Henrich
Edgar Vogel
James Kaufman
Jerusha Beth Detweiler-Bedell
Jill Marni Hohenstein
Julie Feldman Golovcsenko
Katherine Horgen
Linda O'Hara
Lisa Uebelacker
Rachel Pollock
2002
Antonio Freitas
Bethany Teachman
Brian Detweiler-Bedell
Brian Nosek
Crista Wheeler
David Pizarro
Deborah O'Donnell
Hongjoo Joanne Lee
Jason Schroeder
John Perez
Nancy Kim
Stephanie Jones
Wayne Steward
2003
Adam Bristol
Amanda Schweder
April Smith
Donna Lutz
Emily Hsu
Ilana Lidsky McGuinn
James Grossman (Posthumously)
Joanna Schaffhausen
Kathrine Gapinski
Leonid Rozenblit
Matthew Nock
Sumi Funayama
Weihua Niu
William Cunningham
2004
Derek Lindquist
Jean Pretz
Jeffrey Wingard
Kristy vanMarle
Martin Dennis
Paulo Lopes
Rebecca Puhl
Sarah Wert
Susan Birch
Susan Mirch-Kretschmann
2005
Burdick, Keisha
Choe, Katherine
Danovitch, Judith
Greif, Marissa
Houshyar, Shadi
Jordan, Jennifer
Lyle, Keith
Marsland, Katherine
Mills, Candice
Murukutla, Nandita
Preiss, David
Rivers, Susan
Sosinsky, Laura
Walton, Gregory
Weierich, Mariann
Yi, Do Joon
2006
Brauner, Jessica
Brescoll, Victoria
Furtak, Sharon
Ginicola (Hill), Misty
Hoon, Choi
Lord, Heather
Meade, Christina
Nurmsoo, Erika
Sackett, Aaron
Stevens, Elizabeth
Tronson, Natalie
Uhlmann, Eric
2007
Christopher Rate
Erik Cheries
Gresack, Jodi
Grewal, Daisy
Lee, Taekwan
Levine Larson, Lindsay
Lisa Cadmus
McCrink, Koleen
Melanie Dirks
Paluck, Elizabeth
Pearce, Michelle
Perepletchikova, Francheska
T. Andrew Poehlman
Wang, Shirley
2008
Allen, Timothy
Bloise, Suzanne
Borelli, Jessica
De Los Reyes, Andres
Fambro, Stacy
Fernandez, Stephanie
Flombaum, Jonathan
Harburger (Levy), Lauren
Harris, Jennifer
Higgins, Julie
Junge, Justin
Kholodar-Smith (Padlubnaya), Dianna
Koo, Ja Wook
Lemay, Edward
Lyons, Derek
Marsh, Jessecae
McLaughlin, Katie
Newman, George
Noles, Nicholaus
Park, Soo Jin
Proctor, Caroline (CG)
Reis, Deidre
Shamosh, Noah
Thomas, Jennifer
Weisberg (Skolnick), Deena
Williams, Lawrence
2009
Adam Naples
Bang, Sun Jung (Sunny)
Cronce, Jessica
David, Daryn
Egan, Louisa
Erickson, Jane
Erin Williams
Hilt, Lori
Jarudi, Izzat
Kaufman, Scott
Turk-Browne, Nicholas
Yoo, Seung Hee
2010
Beck, Lindsey
Christopher, Elise
Farach, Francisco
Gluszek, Agata
Hamlin, Kiley (Jane)
Hatzenbuehler, Mark
Ota, Kristie
Phillips, Webb
2011
Adam Pearson
He, Yi
Huang, Julie
Li, Nanxin
Morean, Meghan
Neha Mahajan
Patrick Orr
Rottman, Benjamin
Sedlovskaya, Alexandra
Shen, Yankun (Jeremy)
Stein, Randy
Wisco, Blair
2012
Aldao, Amelia
Barnes, Jennifer
Carrillo, Jenny
Cherkasskiy, Lillia
Crum, Alia
Ditlmann, Ruth
Gearhardt, Ashley
Lakshminarayanan, Venkat
Newheiser, Anna-Kaisa
Parsana, Ashwini
Partney (Bui), Kerra
Rabbitt, Sarah
Roberto, Christina
2013
Albrecht, Alice
Gold, Andrea
Kang, Yoona
Liverence, Brandon
Maddox, Stephanie
Schwader, Kay
Shaw, Alex
Sheskin, Mark
Shultz, Sarah
Strickland, Wrian (Brent)
Thomas, Erin